fbpx

Cięcie metalu laserem – czy warto?

Wielokrotnie w naszej Bazie Wiedzy poruszaliśmy zagadnienia dotyczące różnych technologii do obróbki metalowych blach – porównywaliśmy ich wady oraz zalety, analizowaliśmy aspekty finansowe, wyjaśnialiśmy zasadę działania skomplikowanych mechanizmów. Czas jednak bliżej przyjrzeć się cięciu metalu laserem – na rynku obecnie można znaleźć różne warianty tej pozornie jednorodnej technologii. Czy jedna z nich przoduje i zasługuje na większe zainteresowanie przedsiębiorstw? A może wszystkie są po prostu wzajemnymi alternatywami?

Najlepsze technologie na rynku

Bez wątpienia cięcie metalu laserem przede wszystkim odbywa się przy pomocy dedykowanej wiązki – w szczególności często jest to technologia światłowodowa (Fiber). Jako, że już wielokrotnie omówiliśmy tę kwestię, przejdźmy do kolejnego rozwiązania w postaci własnego źródła laserowego. Choć jest na razie rzadziej wykorzystywane w zakładach przemysłowych, spotyka się z coraz pochlebniejszymi opiniami w szczególności wśród użytkowników zachodnich. Nie można jednak zapominać, że niezależnie od wybranej propozycji, wszystkie modele powinny wykorzystywać inteligentne oprogramowanie, odpowiadające za zdalne dopasowanie każdego parametru przed rozpoczęciem obróbki powierzchni.

Liczne korzyści, niewiele wad?

To, co przyciąga właścicieli warsztatów do technologii laserowej to zdecydowanie jej wysoka dokładność przy niższych kosztach eksploatacji. Choć wstępna inwestycja może wydawać się wysoka, wyjątkowo szybko się zwraca, jednocześnie nie wymagając równie częstej konserwacji, co w przypadku modeli gazowych. Ponadto udostępnienie w swojej ofercie cięcia metalu wiązką światłowodową automatycznie zwiększa prestiż całego obiektu.

Co poleca Uni-Kat?

Przede wszystkim polecamy cięcie metalu laserem Fiber, czyli technologią światłowodową. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku, a już mówi się o nim jako następcy cięcia CO2. Choć zlecenie wykonania własnego źródła wiązki wydaje się interesującym rozwiązaniem, na tę chwilę korzysta z niego zbyt niewiele przedsiębiorstw, aby w pełni ocenić jego korzyści.
Udostępnij