fbpx

Jak działa laser Fiber?

Coraz więcej zakładów oferujących cięcie rur, jak i innych elementów metalowych czy stalowych, zaczyna stosować laser Fiber jako preferowaną metodę obróbki powierzchni. Nie bez powodu – to rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści, zaczynając od tych ekonomicznych, kończąc na poprawie wydajności oraz komforcie pracy. Jednak czym tak naprawdę jest ta technologia, a co ważniejsze – w jaki sposób działa? Tymi kwestiami zajmiemy się w tym artykule, przystępnie wyjaśniając nawet najbardziej skomplikowane procesy.

Czym jest?

Cięcie rur nie jest niczym nowym – od lat stosuje się w tym celu metody mechaniczne, plazmowe, wodne, a nawet właśnie laserowe (gazowe). Jednak mimo to technologia Fiber (z angielskiego światłowód) zdołała zrewolucjonizować całą branżę, dzięki wykorzystaniu połączonych ze sobą diod światłowodowych, których wiązka prowadzona jest przez włókno optyczne – również światłowodowe. Dzięki generowanemu promieniowaniu można łatwo i sprawnie nacinać dowolną powierzchnię – w tym również wysoce refleksyjne blachy metalowe czy stalowe.

Zasada działania

Jak już wspomnieliśmy wyżej cały proces rozpoczyna się w diodach – to one tworzą strumień światłowodowy, przy pomocy którego będzie można rozpocząć cięcie. Jednak istotniejszą rolę pełni włókno, które odpowiada za odbicie światła od swojej powierzchni, jednocześnie nie pozwalając na przedostawanie się niebezpiecznego promieniowania. Aby było to możliwe, włókno musi zostać wykonane z takich pierwiastków, jak neodym czy erb. Jednocześnie posiada ono złączki dystrybuujące energię do kolimatora. To właśnie tam następuje przekształcenie strumienia w laser, który można wykorzystać do obróbki metalu. Tak można najprościej ująć sposób, w jaki działa laser Fiber.

Szereg korzyści

Dlaczego coś o mimo wszystko tak prostej zasadzie działania jest tak korzystne dla każdego zakładu czy warsztatu? Otóż korzystanie z lasera Fiber jest znacznie tańsze, w szczególności porównując do techniki cięcia ze źródłem CO2. Jednocześnie zapewnia większą precyzję oraz skuteczność – nawet na powierzchniach, na których nie można wykorzystywać tradycyjnej wiązki. Urządzenia wykorzystujące tę technologię są w rezultacie w pełni energooszczędne, co przekłada się na korzyści dla zarówno firmy, jak i środowiska naturalnego.

Udostępnij