fbpx

Jak działa wycinarka wodna

Poddana ogromnemu ciśnieniu, woda wraz z dodatkiem materiału ściernego jest w stanie przeciąć nawet kilkudziesięciocentymetrową blachę. Wydawać by się mogło, że działając z taką siłą, nie jest możliwe precyzyjne frezowanie i praca na małych elementach, ale nic bardziej mylnego! Wycinarka wodna tnie dokładnie, niezależnie od tego, czy frezujemy metal, szkło czy na przykład tekstylia albo gumę. Do tego pracuje w bardzo szybkim tempie.

Jak działa wycinarka wodna?

Urządzenie, zwane także waterjet, składa się z pompy i z samej wycinarki, kierującej strumień we wskazane miejsce. Do zestawu należy także stół roboczy – zazwyczaj wanna, w której zanurzony jest poddawany cięciu materiał. Całości dopełnia program komputerowy, dzięki któremu możliwe jest zachowanie najwyższej precyzji obróbki.

Gdzie wykorzystuje się wycinarki wodne?

Waterjety znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, począwszy od lotniczego, stoczniowego i motoryzacyjnego, przez zdobniczy, kończąc na meblowym czy tekstylnym. Jaką ma przyczynę się tak szeroki zakres? Wynika on z wyjątkowej uniwersalności urządzenia. Obrabiać można właściwie każdy metal, zarówno kwasoodporny i pancerny, jak i na przykład miedź czy mosiądz. Możliwa jest także praca na kamieniach, drewnie, ceramice czy szkle – można ciąć w każdym jego rodzaju poza hartowanym. Możliwa jest wreszcie także praca z delikatnymi materiałami: nawet z papierem!

Zalety wycinarek wodnych

Drugą ogromną zaletą, po uniwersalności, jest precyzja. Praca z wykorzystaniem wody pozostawia krawędzie materiału gładkie, niekonieczna jest więc dalsza obróbka. Jednocześnie urządzenie, sterowane przez komputer, tnie bardzo dokładnie, niezależnie od materiału. Oznacza to, że waterjet jest najlepszym wyborem, gdy zależy nam na perfekcyjnym odwzorowaniu elementów – ma to znaczenie chociażby w takich branżach, jak przemysł samolotowy, gdzie nie może być mowy o błędach i odstępstwach od schematu.

Nie można zapomnieć także o wyjątkowej szybkości pracy urządzenia, oraz tego, że jest ono bezpieczna dla środowiska – nie wykorzystuje środków chemicznych i pobiera stosunkowo niewiele energii.

Udostępnij