fbpx
Jak działa wypalarka plazmowa

Jak działa wypalarka plazmowa

Do cięcia metali, które dobrze przewodzą prąd, jak na przykład aluminium, warto wykorzystać wypalarkę plazmową. Maszyna ta tnie wyjątkowo szybko, do tego radzi sobie także z tworzywem o grubości nawet do 100 mm. Co więcej, wycinarki te są bardzo wydajne, a ich miesięczne koszty eksploatacji są stosunkowo niskie. Przy obróbce metali o większym przekroju to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie.

Jak działają wypalarki plazmowe?

Zjonizowany gaz – może nim być powietrze, ale także azot czy argon – przewodzi prąd tym lepiej, im wyższa jest jego temperatura. Wycinarka plazmowa wykorzystuje ten fakt: urządzenie wytwarza łuk elektryczny, którego temperatura może sięgać nawet do 30000K. Tak wysoka temperatura z łatwością topi materiał poddawany obróbce, a spalone elementy zostają z powstałej w ten sposób szczeliny usunięte. W ten sposób powstaje krawędź znacznie gładsza, niż przy analogicznym zastosowaniu palnika gazowego.

Jakie zalety ma wypalarka plazmowa?

Dużą zaletą jest tempo pracy z wycinarką. Przebicie materiału następuje bardzo szybko, a i samo cięcie jest nawet do 7 razy szybsze, niż przy palnikach gazowych. Ma to znaczący wpływ na wydajność urządzenia, zwłaszcza że do rozpoczęcia pracy nie jest potrzebne wcześniejsze długotrwałe rozgrzewanie. Wycinarka plazmowa pozwala ciąć zarówno w pionie, jak i na skos, do tego tnie bardzo precyzyjnie. Ponieważ szczelina cięcia jest niezbyt duża, nie ma mowy o znaczących stratach materiałowych. Wreszcie, nie należy zapomnieć o znikomym wpływie na całość materiału – poza miejscem, w którym prowadzone jest wypalanie, reszta tworzywa praktycznie nie zostaje podgrzana.

Zastosowanie wypalarek

Urządzenie umożliwia zarówno obróbkę poprzez cięcie, jak i żłobienie – stąd szerokie wykorzystanie tej metody, od przemysłów ciężkich, po utrzymanie dróg czy tworzenie konstrukcji stalowych. Oprócz wycinania, maszyna pozwala także usuwać spoiny i nity, przyda się więc przy rozbiórce konstrukcji ze stali. Dzięki stosunkowo niewysokiej cenie i znacznej wydajności, sprawdzi się zwłaszcza w małych i średnich warsztatach.
Udostępnij